ازن تراپی چیست ؟

ازن تراپی چیست ؟

ازن درمانی چیست؟( ریسک ها و مزایا)

ازن درمانی (ozonetherapy) از ازن که گازی بی رنگ و متشکل از سه اتم اکسیژن است استفاده می کند.

برخی محققان بر این عقیده هستند که ازن دارای اثرات درمانی است و این نوع درمانی برای بیش از ۱۵۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.لایه ای از ازن در استراتوسفر زمین وجود دارد. هدف اصلی آن محافظت از زمین در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید است و بخش اعظم آن را جذب می کند.در پزشکی، از اوزون درمانی برای ضد عفونی کردن و درمان بیماری ها به وسیله ضد عفونی کردن ناحیه حول آنها، بهبود دریافت اکسیژن توسط بدن و مصرف آن و برای فعالسازی سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.استفاده از گاز برای مصارف درمانی، امری غیر عادی است بنابراین تکنیک های مخصوصی به خدمت گرفته شده است. همچنین ازن در صورت استنشاق می تواند سمی باشد.

آیا ازن تراپی (اوزون درمانی) ایمن است؟

اثرات ازن درمانی، پایدار و ایمن است. اگرچه، ازن به خود خود دارای اثرات خطرناک نیز می باشد.قرارگیری در معرض ازن منجر به افزایش چشمگیر ریسک مرگ بر اثر بیماری دستگاه تنفسی می شود و زمانی که در دود غلیظ به همراه نیتروژن دی اکسید وجود داشته باشد، اثراتی سمی بر روی ریه افراد به جا می گذارد.حتی مقدار اندکی از ازن می تواند باعث سوزش ریه و گلو، سرفه، کمبود نفس و آسیب به بافت ریه شود که آن را مستعد عفونت می کند.

مواردی وجود دارد که ازن درمانی، اثرات منفی از خود بروز داده که برخی از آنها شدید بوده است. این اثرات جانبی گزارش شده به شرح زیر است:

کمبود نفس و سایر مشکلات تنفسی

غیرفعالسازی آنزیم

تورم عروق

گردش خون ضعیف

مشکلات قلبی

افزایش ریسک سکته

آسیب به پرده گوش در هنگام دمیدن از طریق گوش

پارگی روده به علت دمیدن مقعدی

آمبولی ریوی و مرگ در زمان تزریق وریدی

این اثرات منفی نادر هستند و تحت شرایط نرمال، ازن درمانی ایمن است.

اثرات جانبی و عوارض اوزون درمانی (اوزون تراپی)

اثرات جانبی ناشی از اوزون درمانی می تواند با توجه به نوع درمانی که فرد بیمار متحمل شده، تغییر کند.ازن تحت هیچ شرایطی نباید استنشاق شود. اگر ازن وارد دهان، بینی یا چشم شود، می تواند باعث سوزش و سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد شود. اگر شدت قرارگیری در معرض ازن بیشتر شود منجر به مشکلات تنفسی می گردد.

اگرچه، طبق نظر مرکز پزشکی بیولوژیکی آمریکا، سایر روش های درمانی نیز می توانند دارای عوارض جانبی باشند.

یکی از اثرات جانبی اصلی که افراد ممکن است با آن مواجه شوند، واکنش هرکس‌هایمر است. این واکنش می تواند علائمی شبیه آنفولانزا در فرد ایجاد کند و به طور کوتاه مدت، شرایط وی را بدتر نماید.

اگر اوزون درمانی از طریق دمیدن مقعدی انجام شود، فرد ممکن است احساس ناراحتی، گرفتگی و نیاز به خارج کردن گاز داشته باشد. این اثرات جانبی، موقتی هستند.

اثرات جانبی ازن درمانی چیست؟

ازن درمانی، استفاده از گاز ازن قابل حل در آب برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها است. ازن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده و هم خانواده اکسیژن معمولی است که دارای دو اتم اکسیژن می باشد. از ازن از سال ۱۸۰۰ به طور ایمن استفاده می شود و به علت اینکه بسیاری از پزشکان پیشگام، امروزه از این روش در درمان بیماری های سخت استفاده می کنند، در آمریکا در حال کسب محبوبیت است.

ازن درمانی با افزایش مقدار اکسیژن در بدن، به کاهش لخته شدن خون، سم زدایی کبد، کاهش اسید اوریک در بدن، بهبود جریان خون و تامین اکسیژن، از بین بردن ویروس، باکتری و قارچ و بهبود فعالیت گلبول های سفید کمک می کند.

در مصارف پزشکی، گاز تولیدشده از اکسیژن طبی با دوز دقیق استفاده می شود و هرگز مورد استنشاق قرار نمی گیرد. در کلینیک درمان های جایگزین ما، ازن درمانی یکی از ایمن ترین روش های موجود است و وجود اثرات جانبی، بسیار نادر می باشد.

سال ۱۹۸۰ مطالعه ای توسط انجمن پزشکی آلمان برای ازن درمانی انجام شد که نتایج ۵۵۷۹۲۳۸ جلسه درمانی با حضور ۶۴۴ درمانگر و ۳۸۴۷۷۵ بیمار مورد بررسی قرار گرفت. از اینها فقط ۰٫۰۰۰۰۰۷% (۴۰ مورد) اثرات جانبی رویت شد. از نظر آماری ثابت شده که ازن یکی از ایمن ترین روش های درمانی موجود است.

اثرات جانبی ازن درمانی

موارد زیر شایع ترین اثرات جانبی اوزون درمانی است:

استنشاق تصادفی می تواند منجر به علائمی مانند سوزش چشم، سرفه، حالت تهوع یا استفراغ، یا سردرد ملایم در افراد بسیار حساس شود.استعمال مقعدی ازن در موارد بسیار نادر می تواند باعث ناراحتی سطحی، احساس خروج گاز، جوشیدن یا گرفتگی ملایم شود. تمام اینها موقتی، ملایم و زودگذر هستند.گاهی اوقات بیمار ممکن است دچار واکنش هرکس‌هایمر شود (علائم سم زدایی و معالجه) که در طول آن بیمار ممکن است به طور موقت علائمی شبیه آنفولانزا یا بدتر شدن داشته باشد؛ این مورد با ادامه درمان بهبود می یابد. این اثر جانبی ازن نیست بلکه فرایند طبیعی معالجه است که در سایر شرایط نیز دیده می شود.

اثرات جانبی مثبت ازن درمانی

برخی از اثرات جانبی مثبت که ممکن است رخ دهد، بهبودهای اولیه در وضعیت سلامت هستند اما بیماران ممکن است اثرات ثانویه را نیز تجربه کنند نظیر:

مو و ناخن بیشتر، قوی تر و سریع تر رشد می کنند

پوست روشن و درخشان می شود

افزایش انرژی بدن

سریع تر و راحت تر خوابیدن و داشتن خوابی با آرامش بیشتر

کاهش نیاز به خواب

تحقیقی جدید به طور منظم بر روی ازن درمانی و توسعه های نوین آن در پزشکی در حال انجام است. هرکسی که پرسشی در خصوص ازن درمانی و مناسب بودن آن برای خود دارد باید با پزشک خود مشورت نماید.

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *