کربوکسی تراپی در زنان

کربوکسی تراپی در زنان

در این تکنیک ازتزریق گازدی اکسیدکربن بانام علمی کربوکسی دربافت موردنظراستفاده میشود.
کربوکسی تراپی دربافت موجب بالا رفتن گردش خون،مویرگ سازی جدید و ایجادتارهای کلاژن الاستین میشود.در اثرانجام کربوکسی تراپی بعلت هایپرکاپنی نسبت غلظت CO2 نسبت بهO2 ،به نفع CO2 بالا می رود ودراثر پدیده BOHR اکسیژن ازهموگلوبین جداشده وباعث وازودیلاتاسیون عروقی شده ومنجر به افزایش اکسیژناسیون بافتی میشود.

گاز CO2 یک گاز ترومبوژنیک و نان-آمبولیک می باشد که در لاپاروسکوپی هم استفاده می شود و عوارضی ندارد. البته مکانیسم فوق در هر بافتی نتیجه متفاوتی خواهد داشت.

اندیکاسیون ها = موارد استفاده
۱. اسکار های ناشی از سوختگی و آکنه
۲. خطوط ترک ناشی از کشش پوست
۳. پسوریازیس
۴. پدیده رینولد
۵. زخم های عروقی
۶. بیماری های ایسکمیک اندام تحتانی
۷. لنف ادم و بیماری های لنفاتیک
۸. سلولیت
۹. توده های چربی موضعی
۱۰. چروک های صورت
۱۱. چروک های کنار و دور چشم
۱۲. تیرگی دور چشم
۱۳. شل شدگی و افتادگی پوست
۱۴. ریزش مو
۱۵. بیماری های Erectile بدلیل مسایل عروقی ریز
۱۶. جوانساز پشت دست، دکلته، گردن
۱۷. برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده
۱۸. قبل و بعد از لیپوساکشن
۱۹. کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی …..

کاربردهای این روش در طب زنان :

۱-از بین بردن ملاسما و لک حاملگی (melasma)

۲– سلولیت و چاقی موضعی درنواحی شکم ، پهلوها و ران و باسن.اکسسوری برست

۳– رفع خطوط ناشی از چاقی و لاغری و حاملگی (strech mark) و استریا حاد و مزمن

۴– درمان اسکارهای جراحی
.surgical scare

۵-استفاده در جوانسازی واژن با افزایش خونرسانی و کلاژن سازی که با حذف بافت آتروفیک و آنژیوژنزیز باعث بهبود میل جنسی و ارگاسم و کاهش خشکی واژن می شود (vaginal atrophy)

۶-از بین بردن تیرگیهای ناحیه تناسلی و کشاله ران و نیپل.nipple

۷- بازسازی وجوان سازی بافت ناحیه تناسلی خارجی و لابیا با بهبود خونرسانی و درمان بی اختیاری ادراری استرسی

۸-از بین بردن استریاهای ارغوانی(حاد) و صدفی(مزمن) ثانویه به بارداری که با حذف بافت فیبروتیک زیر جلدی ثانویه به افزایش خونرسانی حاصل می شود……

تزریق کربوکسی تراپی در واژن جهت درمان آتروفی و بهبود عملکرد جنسی

درمان بی اختیاری ادراری استرسی و بهبود علایم سندرم ادراری تناسلی مرتبط با منوپوز ( GSM) با متد کربوکسی تراپی در ژنیکولوژی نحوه تزریق نقطعه آناتومیک مید یورترا و بیرون و اطراف یورترا و فورشت

کربوکسی تراپی در زنان

دکتر Alessandra scillatta درسال ۲۰۰۷ درایتالیا روی ۸۰ زن ۲۷ تا ۷۳ سال متد کربوکسی تراپی را درناحیه ی ولوواژینال مورد استفاده قرارداده است..دراین مطالعه طی درمان بیماران کمی احساس سوزش و خارش داشتند اما به زودی به زندگی نرمال برگشتند ..وهیچ گونه عارضه جانبی دربیماران مشاهده نشده..درنهایت باعث بهبودسیرکولیشن و اکسیژنرسانی ناحیه ی واژن و بهبود اتروفی در خانم های منو پوز شده..بهبود سیرکولیشن ناحیه ی کلیتوریس و بهبود ارگاسم دراین افرادشده..همچنین درپست پارتوم ،درناحیه ی اپیزیوتومی از کربوکسی تراپی درجهت بهبود درد و خونرسانی این ناحیه استفاده شده که رضایت بخش بوده است..

درخصوص استفاده از کربوکسی به چند نکته توجه بفرمایید:

دربیماران مبتلا به CopD،امفیزم و نارسایی کلیه و افراد Pregnantاز کربوکسی تراپی استفاده نشده..
وهمچنین درافراد مبتلا به کنسر تنهادرشرایطی که بیمار به طور کامل در فاز رمیشن بوده و انکولوژیست ایشان این موضوع راتایید کرده اند استفاده شده..

میتوان درافراد حساس به درد از کرم های Anestaticنیم ساعت قبل از شروع کربوکسی تراپی استفاده کرد…در مطالعه drogovoz و همکاران در سال ۲۰۱۸ مطالعه ای مروری بر روی اثرات کربوکسی تراپی در درمان علایم ادراری مورد ارزیابی قرار گرفت .

آنچه در این مطالعه تحت ارزیابی قرار گرفت درمان علائمی از قبیل اختلالات جنسی ،اروژن سرویکس ،علایم منوپوز .آتروفی وولو واژینال، مراحل اولیه بی اختیاری ادراری استرسی، اختلال ارکتایل و ایمپو تانسی بود . در این مطالعه مروری نشان داده شد که کربوکسی تراپی دارای اثرات آنتی هیپوکسیک ، اثرات ترمیمی و رژنراسیون ، اثرات اسپاسمولیتیک ، اثرات ضد التهابی ، اثرات آنالژزیک و اثرات آنتی اکسیدان می باشد .

بیماران با پاتولوژی های گوناگون سیستم ادراری در صورت استفاده از کربوکسی تراپی با بهبود در شدت درد ، کاهش التهاب ، پایداری خلقی ، و روانشناختی مواجهه خواهند شد.کاهش درسطح استروژن درطول دوره یائسگی به بروز برخی علائم و نشانه های مشترک ادراری و تناسلی منجر میشود که تحت عنوان سندرم تناسلی ادراری مرتبط با منوپوز یا GSM موسوم است .

بسته به نوع و شدت علائم، انواع استراتژی های درمانی در دسترس هستند . یکی از روشهای مهم درمانی در شاخه های گوناگون زنان استفاده از کربوکسی تراپی از طریق بهره برداری از تزریق دی اکسید کربن بوده است .

تاکنون انواع کاربردهای کربوکسی تراپی تشریح شده اند که با مروری بر مطالعات بین المللی میتوان به رهاسازی اکسیژن ، انواع ریزمغذی ها ، شکستن ملکولهای چربی در بافتها ، و همچنین گردش خون ، خنثی سازی انواع توکسینها ، رژنراسیون انواع بافتها و همچنین احیای شبکه عروقی و مویرگی و اثر بر سنتز کلاژن اشاره نمود همچنین کربوکسی تراپی میتواند به درمان اسپاسمهای عضلانی و عروقی و رفع استازهای وریدی منجر شود که نهایت این اثرات درمانی منجر به بهبود کیفیت زندگی فیزیکی و روانشناختی بیماران می گردد .

در خصوص مکانیزم کربوکسی تراپی اثبات شده است که افزایش در اکسیژناسیون بافتی به دلیل اثر بور عامل بهبودی به دنبال این روش درمانی است به نحوی که اثر غلظت C02 و مقدار PH بر پروسه باندینگ و رهایی اکسیژن از هموگلوبین را واسطه میشود . در مطالعه DROGOVOZ و همکاران در سال ۲۰۱۸ مطالعه ای بر روی اثرات درمانی کربوکسی تراپی در درمان علایم ادراری مورد ارزیابی قرار گرفت .

آنچه در این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفت درمان علائمی از قبیل اختلالات جنسی ,اروژن سرویکس ، علایم منوپوز ، آتروفی وولو واژینال ، بی اختیاری ادراری استرسی ، اختلال ارکتایل ، و ایمپوتانسی ، بود .در این مطالعه نشان داده شد که کربوکسی تراپی دارای اثرات آنتی هیپوکسیک ، اثرات ترمیمی ، رژنراسیون ، اثرات اسپاسمولیتیک ، اثرات ضد التهابی ، اثرات آنالژزیک و اثرات آنتی اکسیدان می باشد .

براساس مطالعه Athanasiou و همکاران و همچنین مطالعه Drogovoz و همکاران درصد میزان بهبود در عملکرد جنسی به دنبال لیزر تراپی ۴۱% و در کربوکسی تراپی ۷۵% بود

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *