کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی CARBOXYTHERAPY

شرکت فناوران سپید جامگان افتخار دارد، دستگاه کربوکسی تراپی، خدمت جامعه پزشکی به ویژه متخصصین پوست مو در جهت بهبود سلامت بیماران معرفی نماید. کربوکسی تراپی به معنی تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست است. در این فرآیند اکسیژن متصل به هموگولوبین در بافت، از آن جدا شده و گاز کربن دی اکسید به هموگلوبین اتصال می یابد. در این جا به جایی اکسیژن آزاد شده و این فرآیند موجب تحریک سلول های فیبروبلاست، کلاژن سازی، کشیدگی(لیفتینگ) و کشیده شدن پوست می گردد.

 کربوکسی تراپی موجب ترمیم پوست های شل وکاهش خطوط حاملگی، استریا و یا خطوط چاغی لاغری می گردد. از کاربردهای دیگر آن به بهبود اگزما در طی چند جلسه و همچنین از بین بردن درهای مزمن مثل دردهای رماتیسمی نام برد. طول مدت درمان و تعداد کل جلسات بر اساس علت ایجاد شده و هدف مورد نطر متفاوت است.این این نوشتار به معرفی درمان از طریق کربوکسی تراپی و  چگونگی عملکرد دستگاه کربوکسی تراپی شرکت فناوران سپید جامگان می پردازد.

دی‌اکسید کربن درمانی (کربوکسی تراپی) یک تکنیک پزشکی سنتی می‌باشد که از سال ۱۹۳۲ تا به امروز استفاده می‌شود. اصطلاح کربوکسی تراپی اولین بار به‌وسیله پاراسونی (۱۹۹۵) استفاده شد، اصطلاحات مترادف مانند کربوسرنوتراپی و کربودی‌اکسیدی تراپی (CDT) قدیمی‌تر می‌باشند و غالبا در کتب پزشکی و منابع اطلاعاتی آمریکای جنوبی استفاده می‌شود. در طی ۱۵ سال گذشته، این تکنیک احیای تدریجی باورنکردنی داشته است که اوج رشد آن را امروز مشاهده میکنیم.

با استفاده از این روش امکان درمان در حوزه‌های جدید مانند حوزه زیبایی‌شناختی مطرح‌شده است. نتایج جالبی در جوان‌سازی پوست، درمان انواع خاصی از ترک های پوستی مخصوصا در افراد لاغر، درمان ترک های پوستی لاغری و ناهنجاری‌های پوستی ناشی از پیوستگی غیر طبیعی پوست (سلولیت) بعد از لیپوساکشن و درمان ریزش مو و کچلی موضوعی کسب‌شده است.

این تکنیک از روش طبیعی پیروی کرده و به همین جهت برای بسیاری از بیماران جذاب است هرچند این روش میتواند کمی دردناک و ناخوشایند باشد. در مقایسه با تکنیک های ابزاری امروزی یا سم بوتولینوم، نتایج کربوکسی تراپی خوب است اما خیلی سریع و بارزنمی‌باشد. گاهی اوقات این روش از جهت رسیدن به بهبودی که بستگی به سن بیولوژیکی دارد نگران‌کننده است. هرچند، در درمان سلولیت، پیوستگی پوستی بعد از لیپوساکشن و بعضی از ترک های لاغرى و تاسی های موضعی تأثیرات درمان هم برای بیمار و هم برای پزشک شگفت‌انگیز و ارزشمند هستند.

کربوکسی تراپی چیست ؟

درمان دی اکسید کربن حیطه ای از زیبایی شناختی است که کماکان زیر نظر تحقیقات مختلف است، اما تا کنون به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، مطالعاتی که این تکنیک را مورد بررسی قرار داده اند نشان داده است که این روش باعث افزایش الاستیسیته پوست، افزایش گردش خون و رفع خطوط و چین و چروک پوست شده است ، که به ترمیم کلاژن و از بین بردن ذخایر چربی کمک می کند.این تکنیک ساده و مقرون به صرفه است.

مکانیسم اثر کربوکسی تراپی

سید کربن یک گاز کمیاب اتمسفر (%۰.۰۳۸) است و در غلظت‌های کم غیرقابل اشتعالی و غیر سمی بوده و در مقایسه با هوا ۱.۵ بار سنگین‌تر است. این گاز در آب با توجه به دما و فشار قابل‌حل است.

سازگاری با سطوح بالای دی‌اکسید کربن می‌تواند رخ دهد، به‌عنوان‌مثال کار کردن در زیردریایی‌ها یا مشابه با آن در فضاهای کوچک و محصور.در طی تنفسی معمولی با ۶ لیتر هوا، ۲۵۰ میلی‌لیتر اکسیژن در هر دقیقه مصرف می‌شود و ۲۰۰ میلی‌لیتر دی‌اکسید کربن در هر دقیقه بازدم می‌شود. در دم عمیق و سریع، ۴-۵ لیتر اکسیژن در هر دقیقه مصرف‌شده و ۴- ۴.۵ لیتر از دی‌اکسید کربن در هر دقیقه بازدم می‌شود. از طریق کربوکسی تراپی به‌وسیله جریان گاز با ۳۰-۵۰ میلی‌لیتر دی‌اکسید کربن در هر دقیقه، افزایش اندک تنفسی غیرارادی افزایش ملایم تراز دی‌اکسید کربن را برطرف می‌کند. در لایروسکوپی یا حتی ۱۲- ۲۰ لیتر دی‌اکسید کربن میتواند استفاده شود تا حفره شکمی را بدون تاثیر سمی افزایش دهد.

علاوه براین، بیمارانی که سیگموئیدوسکوپی را با فروبردن دی‌اکسید کربن به داخل شکم انجام دادند در ۸۴٪ موارد عدم ناراحتی را بعد از آزمایش گزارش کردند در حالی که این مورد برای فروبردن هوا ٪۶۴ بوده است.یافته‌های آنژیوگرافی بی خطر بودن گاز دی‌اکسید کربن را ثابت کرده است. این گاز مسدودکننده رگ نمی‌باشد (آمبولیک) و حتی تزریق ۱۰۰ میلی لیتر از این گاز یا جریان متناوب ۲۰-۳۰ میلی لیتر بر ثانیه منجر به هیچ واکنشی مضری نمی‌گردد.

به‌طور طبیعی یک تعادلی بین دی‌اکسید کربن و اکسیژن به‌عنوان قسمتی از هموستازی وجود دارد. دی‌اکسید کربن و اکسیژن هر دو به هموگلوبین متصل می‌شوند؛ البته مکان اتصال آن‌ها متفاوت است. در pH پایین‌تر و فشار جزئی بالاتر دی‌اکسید کربن (PCO2)، قابلیت اتصال هموگلوبین به اکسیژن کاهش می‌یابد که به اثر بوهر معروف است و منجر به رهاسازی بیشتر اکسیژن از هموگلوبین می‌گردد.

این حالت همراه با گشادشدن موقتی عروق و افزایش موضعی دی‌اکسید کربن و یون هیدروژن در مایع خارج سلولی منجر به انبساط ماهیچه‌های صاف عروق می‌گردد که منجر به اکسیژن‌رسانی بهتر و بهبود کلی متابولیسم موضعی می‌گردد که یکی از مکانیسم‌های اصلی تأثیر کربوکسی تراپی است.

گاز دی‌اکسید کربن در بدن انسان به روش های مختلفی جابجا می‌شود:

 • ۷۰ تا ۸۰ درصد در گلبول‌های قرمز به‌وسیله آنزیم کربوآنهیدراز به یون بی‌کربنات تبدیل می‌شوند:

CO2 + H2O↔ H2CO3↔ H+ + HCO3

این واکنش خیلی سریع است، یون هیدروژن در گلبول‌های قرمز به سیستم‌های بافر و اساساً به هموگلوبین متصل می‌گردد. یون بی‌کربنات از گلبول‌های قرمز به پلاسما انتشار می‌یابد و حدود ۷۰ درصد با یون کلر مبادله می‌شود. اگر بیمار به‌وسیله مسدودکننده‌های کربوآنهیدراز مواجه شود و مسیر اصلی انتقال دی‌اکسید کربن مسدود شود نباید به‌وسیله کربوکسی تراپی درمان شود.

 • ۵ تا ۱۰ درصد دی‌اکسید کربن در پلاسما به هموگلوبین متصل می‌شود و کربوکسیل هموگلوبین (CO2HHb) را در واکنش شکل می‌دهد:

Hb-NH2 + CO2 ↔Hb-NH-COO- + H

 • کمتر از ۲٪ دی‌اکسید کربن به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌گردند. این واکنش خیلی کند بوده و بنابراین خیلی مهم نیست.

کربوکسی تراپی به‌صورت کلی

انواع مختلفی از درمان‌ها در مکان‌های غیر از چشمه معدنی جایی که گاز دی‌اکسید کربن یا آب فوران طبیعی ندارد ما از گاز دی‌اکسید کربن ارزان باگرید پزشکی CO28aS که به‌صورت تجاری فراهم‌شده است استفاده می‌کنیم. در چشمه‌های معدنی بسته به شرایط طبیعی، گازها و آب‌های طبیعی محلی هنوز به‌طور گسترده استفاده می‌شوند.

 • حمام کردن در آب‌های دارای گاز دی‌اکسید کربن آزاد در غلظت‌های حداقل ۱ گرم بر لیتر آب کلی بدن در حمام / حمام کردن اعضای بدن / افراد یا راه رفتن معمول در راهروی آب دارای دی‌اکسید کربن
 • حمام خارجی خشک – حمام در گاز دی‌اکسید کربن واقع در لوله حمام (به دلیل اینکه گاز سنگین‌تر از هوا است)
 • اشکال مختلفی از موارد ذکرشده در بالا- حرکت جت مانند آب دارای دی‌اکسید کربن، بخارآب دی‌اکسید کربن به‌طور موضعی روی اعضای موردنظر یا قسمت‌هایی از اعضا استفاده می‌شود، و یا لجن گرم آماده‌شده از خاک محلی و آب دارای دی‌اکسید کربن به‌طور موضعی استفاده می‌شود.
 • کربوکسی تراپی تزریقی – کربوکسی تراپی در مقیاسی دقیق‌تر که مشکل موردنظر را هدف‌گیری می‌کند به دلیل اینکه این روشی تنها برای محلی که دارای مشکل است یا اطراف آن استفاده می‌شود. این نوع از درمان معمولاً در طب زیبایی استفاده می‌شود. دی‌اکسید کربن تزریق‌شده در بافت فوراً گسترش می‌یابد و سریع به خون منتشر می‌شود. انتقال دی‌اکسید کربن قبلاً توصیف‌شده بود. اکثر گازها به‌وسیله شش‌ها حذف می‌شوند و قسمت کوچکی به اسیدکربنیک تبدیل می‌شود و از طرق کلیه دفع می‌گردد.

مزایای کلی کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی می‌تواند در درمان هر بیماری استفاده شود وقتی‌که ما نیاز به بهبود حمایت عروقی و بهبود درد موضعی داریم. به‌طور سنتی، نتایج خوبی در درمان آسیب‌های عروقی ، بیماری‌های کم‌خونی حاد شامل سندروم دیابت، مور بوس بورگر، سندروم رینود، نقص سیاهرگی حاد و لمفاتیکی وجود دارد. یافته های جدید درمان نقص قابل‌برگشت همراه با میکروآنژیوپسی می‌باشد. در پوست‌شناسی، این روش در درمان زخم شامل زخم پا، در درمان اختلالات مو و گاهی اوقات در بهبود پسوریازیس، اسکرودرمی و آنژیوکتاتیک روزاسه آ بسیار مفید است. اگرچه در طی درمان کربوکسی تراپی اتساع رگی در تکرارها گرایش به نرمالی سازی Vascular Circulation گردش خون رگی وجود دارد بنابراین گاهی اوقات در طی جوان‌سازی صورت شاهد کاهش رگ‌های کوچک در پلک‌ها یا روی گونه ها هستیم. بعضی از پزشکان درمان اختلالات ناخن ، ویتیلیگو، یا اریسیپلاس را با موفقیت تجربه کردند اما این تجارب همچنین می تواند به وضعیت بیمار وابسته باشد و همیشه قابل تکرار نیست.

نقایص کلی

کربوکسی تراپی شامل نقص‌های تنفسی شدید، نقص شدید کلیه، نقص شدید قلب، بیماران درمان شده با مسدودکننده‌های کربو آنهیدراز دچار فراموشی شدید، نقص حاد کبد با کاهش سطوح پروتئین پلاسما و   قانقارین گازی) می‌شوند. هرچند، در درمان بیماران با شرایط بد کلی به‌عنوان مثال زخم پا یا قانقاریا، پزشک باید به‌طور فردی تصمیم بگیرد .همانطور که کربوکسی تراپی یک روش درمانی دارویی نیست و جایگزین بعدی تنها میتواند قطع عضو باشد به همین جهت این تکنیک ارزشمند است و باید امتحان شود اگرچه این شرایط بد در مورد بیماران سالم کمتر رخ می‌دهد. در طب زیبایی بیشترین موارد ممنوعیت استفاده مربوط به بارداری و شیردهی می‌باشد.

مزایا در طب زیبایی

امکان استفاده از کربوکسی تراپی از سال ۱۹۹۳ بررسی شد ، اولین بار تحقیقی توسط برندی و دی آنیلو در دانشگاه سینا ایتالیا انجام گرفت. برندی و همکاران  تاثیر کربوکسی تراپی تزریقی را روی بافت چربی در سطح بافتی توصیف کردند: لیز سلول‌های چربی منجر به شکستن بافت چربی با رهاسازی تری گلیسریدها در فضاهای بین سلولی می‌گردد که هر چند این تغییرات به فضاهای بافتی با ساختارهای رگی و عصبی آسیب نمی‌زد. پوست یک ظاهر ضخیم‌تر نسبت به قبل از درمان داشت و رشته های کلاژن آزادانه‌تر توزیع می‌شدند. همچنین مشخص شد که بهبود قابلیت ارتجاعی بعد از کربوکسی تراپی سنجش شده به‌وسیله کوتومتر ۴۷۴SEM  به میزان ۵۵٫۵٪ بود.

توسعه مهارت‌های عملی، روش های متفاوت کارکرد تزریقی و تجربه کردن با مزایای جدید و نادر کربوکسی تراپی انجام‌شده در جنوب آمریکا مخصوصا در برزیل به دلیل انطباق‌پذیری و هنر پزشک‌های محلی کاملا امکان‌پذیر است. با توجه به این تجربه‌های آمیخته باتجربه‌های سایر نواحی جهان ( براندی، پارماگیانا، دی آنیلو در ایتالیا) اکنون مشخص است که کربوکسی تراپی میتواند در بسیاری از مزایا در طب زیبایی مفید باشد. 

این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • جوان‌سازی پوست ( صورت، گردن، پوست بدن)
 • درمان علائم پوستی و انواع خاصی از ترک ها مخصوصا ترک های لاغری و چاقی
 • درمان سلولیت (فیبر ولی پودیستروفی) و پیوستگی بعد از لیپوساکشن.
 • وضعیت موها هم موضوع طب زیبایی است، درمان ریزش مو و کچلی موضعی هم باید به این قسمت مشابه با درمان زخم‌های نواحی مختلف اضافه شود.
 • گاز دی‌اکسید کربن در بافت ها در طب زیبایی

تأثیرات سنتی گاز دی‌اکسید کربن در بافت ها شامل اتساع رگی، بهبود حمایت موضعی خون، نرمالی سازی گردش خون، رگ سازی و در نتیجه افزایش متابولیسم موضعی که منجر به بهبود تغذیه‌ای می‌گردد. هرچند، در طب زیبایی به دلیل اینکه گاهی اوقات به‌طور شگفت‌انگیزی بهبود خیره‌کننده بعد از تنها یک جلسه کربوکسی تراپی در انواع خاصی از علائم پوستی، جوان‌سازی پوست و یا سلولیت پوست دیده می‌شود،

فرض می‌شود که سایر فاکتورها هم ممکن است نقش مهمی در ایجاد تاثیر داشته باشند. این فاکتورها شامل اول شستشوهای مکانیکی به‌وسیله جریان گاز می‌باشد. دوم تأثیرات انبساط مکانیکی مخصوصا در جوان‌سازی و فشار مخصوصا در درمان سلولیت یا چاقی روی سلول ها وجود دارند که ناشی از جریان نسبتا قوی گاز در طی کربوکسی تراپی می‌باشد. سوم، بعضی از تأثیرات اندک acidosis موقتی ممکن است وجود داشته باشد .

اخیرا، به دلیل سرزندگی گاز دی‌اکسید کربن و سرعت واکنش های سلولی محلی مشخص نیست تا چگونه نقش واقعی این فاکتورها را که به‌طور فرضی اهمیت زیادی در آزمایش‌ها هم در شرایط زنده و آزمایشگاهی دارند اثبات کنیم.

سلول پوستی انسان به‌طور مشخص در جو غنی از دی‌اکسید کربن ( ۵ تا ۱۰ درصد بسته به غلظت کربنات هیدروژن در محیط کشت) کشت می‌شود. شبیه‌سازی شرایط کربوکسی تراپی که به‌طور ایده آل شامل نیروی مکانیکی جریان گاز است، درکشت سلول یا مدل مصنوعی پوست امروزه شدنی نیست و ما تنها میتوانیم به نتایج سایر تحقیقات امید داشته باشیم.

مقالات زیادی وجود دارند که تأثیرات نیروهای مکانیکی (معمولا کشیده شدن و فشار) روی فیبروبلاست های پوستی، کراتینوسیتها و ملانوسیت ها را توصیف می‌کنند.

مشخص است که سلول ها مخصوصا فیبروبلاست ها قادرند تا به سیگنال های مکانیکی بابیان ژن‌های فراوان پاسخ دهند و چنین تحریکی را به یک سری رویدادهای بیولوژیکی تبدیل کنند و روی آن تاثیر بگذارند که منجر به تغییراتی می‌گردد به‌عنوان مثال در بافت پیوندی، فیبروبلاست ها، سیتوکین ها و فاکتورهای رشد اتوکرینی را آزاد می‌کنند و تأثیرات پاراکرینی می گذارند.

فعالیت آتوکرینی شامل تبدیل فاکتور رشد بتا(TGF-B)  می‌باشد که سنتز و ترشح فاکتور بافت پیوندی (CTGF) را القا میکند که باعث سنتز کلاژن و تکثیر فیبروبلاست می‌گردد. فعالیت پاراکرینی روی تمایز و رشد کراتینوسیت از طریق ترشح فاکتور رشد کراتینوسیت فیبروبلاستی (KGF)، فاکتور تحریک‌کننده کلنی گرانولوسیت – ماکروفاژ، اینترلوکین  IL-6و فاکتور رشد فیپروبلاست (FGF) تاثیر دارد.

کراتینوسیت ها ۱- IL و پپتید وابسته به هورمون پاراتیروئید را سنتز می‌کنند که فیبروبلاست ها را تحریک کرده تا KGF را تولید کنند. فیبروبلاست ها همچنین فاکتور رشد اندوتلیال رگی (VEGF-A, B, C, D) را تولید می‌کنند که در تنظیم تکثیر سلول آندوتلیالی لمفاتیکی و رگی از طریق گیرنده‌هایی که منجر به رگ زایی و تولید لمفوئید می‌گردد، مهم هستند.

هر چند فیبروبلاست ها از مکانهای آناتومیکی متفاوت، مورفولوژی مشابهی دارند آن‌ها جمعیت‌های سلولی هتروژنوس می‌باشند که باتوجه به خاستگاه شان، پروفایل بیان ژن شان، فنوتیپ ها و سنتز سیتوکین ها و پروتئین‌ها ماتریکس خارج سلولی وابسط به روشی خاصی در ناحیه می‌باشند.

به علاوه، در آزمایشات میتواند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد که وابستگی به نوع کشیده شدن (یک محوری، دو محوری، دایره‌ای و …)، مدت دوام و جنسیت دارد.

در کربوکسی تراپی، ما میتوانیم کشیده شدن یک طرفه را در مورد جوان‌سازی پوست و ترک ها و کشیده شدن و فشار چند طرفه را در درمان سلولیت انتظار داشته باشیم.

به‌طور کلی، فرض می‌شود که کشیده شدن مکانیکی منجر به تکثیر سلولی می‌گردد در حالی که فشار مکانیکی منجر به یکسری تمایزات سلولی می‌گردد کسلر و همکاران نشان دادند که ساختارهای اسکلت سلولی فیبروبلاست های پوستی روی شبکه‌های کلاژنی در نتیجه بار مکانیکی تغییر کردند.

چنین فیبروبلاست هایی رشته های استرسی اکتین دائمی را توسعه دادند که کلی بدن سلولی را حرکت می‌دهد و سلول ها را شبیه میوفیبروبلاست ها میکند. از طرف دیگر، فقدان انعطاف منجر به برگشت به سازماندهی دوباره کلی اکتین اسکلت سلولی و پیوستگی موضعی می‌گردد، فیبروبلاست هایی که ظاهر شدند گرد بودند و رشته های استرسی اکتین ناپدید شدند. VEGF-C  در فیبروبلاست هایی القا شدند که در معرضی کشش قابل انبساط قرار گرفتند.

فیبروبلاست ها اmaxima expression TGF-B1 را بعد از ۱۲ ساعت کشت رو ژل‌های کلاژن قابل انبساط نشان دادند ( با expreSSiOn کمتر روی ژل‌های بدون کششی).

بعد از ۲۰ ساعت TGF-B1 eXpreSSiOn تنها تحت شرایط کششی بالا باقی ماند و در شرایط آرام کاهش یافت. اگرچه این داده ها میتوانست با کربوکسی تراپی بی ارتباط باشد به دلیل اینکه گاز دی‌اکسید کربن سریع – متابولیز می‌باشد، از واکنشی که ما میدانیم دی‌اکسید کربن میتواند در بافت برای یک مدت طولانی باقی بماند.

بعضی از بیماران درباره سنگینی پا به مدت ۱ تا دو روز بعد از کربوکسی تراپی با حجم‌های بالاتر از ۶۰۰ میلی لیتر یا بیشتر حرف میزنند. همچنین بعد از ورود گاز از پلک چشم گاهی اوقات ما مشاهده میکنیم که بقیه گاز در بافت برای ساعت‌ها باقی میماند. با حجم‌های کمتر، بیان کمتر می‌شود اما مشخصی است که سپس ما باید نیروهای مکانیکی گاز روی سطح سلولی که گاهی اوقات برای ساعت‌های متوالی ادامه می‌یابد را محاسبه کنیم. بیان CTGF در کل دوره آزمایش اتفاق می‌افتاد و در سلول‌های تحت استرس نسبت به سلول‌های با وضعیت نرمال به‌طور معنی‌دار بالاتر بود. CIGF مستقل از ترازهای  TGF-Bبود و القایش مستقیما وابسته به استرسی مکانیکی بود.

سلول‌های HaCaT (سل لاین کراتینوسیت نامیرای انسانی که غالبا درکشت سلولی پوست استفاده می‌شود) و کراتینوسیت های نرمالی پوست انسان نسبت به کششی مکانیکی بسیار حساس می‌باشند و با افزایش سنتز DNA پاسخ می‌دهند که ویژگی‌های تولید مثلی سلول ها را حمایت میکند.

حتی یک کشش مکانیکی اعمال‌شده به کراتینوسیت های HaCaT چسبندگی بستری را به‌ویژه به فیبرونکتین و کلاژن نوع چهار افزایش می‌دهند و همچنین منجر به باز پراکنش سریع B1-integrin ها روی غشای سلولی پایه ای می‌گردد، اگرچه مقدار کلی این اینتگرین تغییر داده نشد. دسته‌بندی کردن اینتگرین های B-1  همچنین برای سایر سل لاین ها توصیف شد ( سلول‌های اندوتلیالی، فیبروبلاست ها، اوستئوبلاستها، سلول‌های ماهیچه قلبی) که نشان از یک پاسخ کلی به این تحریک رادارند.

به نظر میرسد که باز سازماندهی دینامیک اینتگرین ها ظرفیت اتصال را تنظیم میکند. توضیح دادند که رهاسازی کشش مکانیکی، آپوپتوزیس فیبروبلاست های انسانی را روی یک مدل از رگرسیون بافت گرانولاسیون تحریک میکند، در حالی که ماساژ اولیه فیبروبلاست های دیپلوئید انسانی تحت کششی مکانیکی آپوپتوزیسی کم را نشان دادند یا اینکه اصلا نشان ندادند. محققان سلول‌های HaCat نشان دادند که کششی مکانیکی فعال‌سازی گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) را باعث می‌گردند که به معنی فعال‌سازی عملی سلول ها می‌باشد.

آن‌ها در آزمایشاتی نشان دادند که کشش مکانیکی سلول ها را در برابر آغاز آپوپتوزیس محافظت میکند و اینکه افزایش در تعداد سلول‌های کشت در پاسخ به استرسی مکانیکی حداقل در قسمتی به علت سرکوب آپپتوزیس می‌باشد. در مقاله ای نشان دادند که رت های ویستار ( ۱۰ رت نر متولد شده از پدر و مادر مشابه) که در آنها تزریق دی‌اکسید کربن زیرپوستی صورت گرفته است منجر به افزایش بازگشت کلاژن در پوست در مقایسه باپوست حیوانات تزریق‌شده با محلول نمک شد.

علاوه براین، بعد از تزریق درن پوستی گاز ، کلاژن متراکم‌تر بود و آرایشش در پوست حیوانات مسن مشابه باپوست حیوانات جوان بود. این یافته‌ها جالب هستند و در توافق با آزمایشات  Kippenberger et al می‌باشد که انواع خاصی از کربوکسی تراپی را به‌عنوان یک عامل ضد پیری طبیعی در نظر گرفتند که تأثیرات رگ زایی و بهبود غذایی را همانند تأثیرات القاشده در سلول ها به‌وسیله نیروهای مکانیکی جریان گاز و حجم گاز ارتباط دادند.

هرچند، برای توضیح جزئی و کامل این مکانیسم ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

کربوکسی تراپی چگونه بر درمان کبودی زیر چشم موثر است ؟

تیرگی زیر چشم علل زیادی دارد ولی یکی از علل عمده تیرگی زیر چشمها احتقان خون مویرگی است.احتقان به معنی کاهش سرعت جریان خون در مویرگهای پلک پایین واختلال اکسیژن رسانی است.این مساله باعث کاهش محتوای اکسیژن خون و نهایتا رنگ کبود در این ناحیه می شود.کربوکسی تراپی با جذب اکسیژن به محل موجب بهبود شبکه مویرگی پلک پایین شده وجریان خون را در محل افزایش میدهد.به علاوه با افزایش کلاژن پوست را جوان تر می نماید.

کربوکسی تراپی چیست ؟

بازسازی پوست و جوانسازی پوست به درمان کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی برای درمان پیری یا پوست آسیب دیده ابتدا بر روی موش های آزمایشگاهی با تزریق دی اکسید کربن به غشای عروقی میان پوست آزمایش شد .گروه کنترل ، تزریق سرم دریافت کردند.محققان در این مطالعه فشرده سازی فیبرهای کلاژن را از تزریق دی اکسید کربن مورد مشاهده قرار دادند.علاوه بر این ، تغییرات قابل توجهی در پوست و گردش کلاژن ظاهر شده بود.استفاده از کربوکسی تراپی بر روی پوست آسیب دیده و یا پیر باعث بهبود وضعیت سلامت پوست شده ، ظاهری ضخیم تر به پوست می دهد. این بدان معنی است که از کربوکسی برای بهبود بافت اسکار از طریق افزایش رسوب کلاژن و سازماندهی مجدد و بهبود بافت و تنالیته پوست استفاده می شود.

بنابراین شگفت آور نیست که کربوکسی تراپی در حال حاضر به عنوان درمان زیبایی برای بهبود سفتی پوست استفاده  می شود. این درمان می تواند برای درمان پیری پوست بر روی صورت و پوست، تیرگی های زیر چشم، استرچ مارک، سلولیت و لایه های چربی موضعی استفاده شود.

کربوکسی تراپی چیست ؟
کربوکسی تراپی چیست ؟
کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی را میتوان برای تمام نقاط بدن از جمله پلک، صورت، گردن،پشت دستها، باسن، و پاها استفاده شود  :

 • تیرگی دور چشم
 • استرچ مارک ( ترک های پوستی ناشی از چاقی و حاملگی)
 • کاهش سلولیت و کاهش توده چربی موضعی
 • چروک های صورت و دور چشم
 • اسکارهای ناشی از سوختگی،آکنه و جراحی
 • پسوریازیس
 • پدیده رینود
 • زخم های عروقی
 • بیماری های ایسکمیک اندام تحتانی
 • شل شدگی و افتادگی پوست
 • جوانسازی پشت دست،دکلته و گردن
 • بیماری های erectile به دلیل مسائل عروقی ریز
 • برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده
 • قبل و بعد از لیپوساکشن
 • ریزش مو
 • کاهش د رد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی
کربوکسی تراپی چیست ؟

تزریق کربوکسی

برای تزریق این گاز معمولا از سوزن Mesotherapeutical Needle G30 استفاده می شود که باید استریل باشد و همیشه برای هر فرد باید سوزن جدیدی استفاده شود. لوله ی سیلیکونی قابلیت اتوکلاو شدن دارد. اگرچه گاز دارای اثر ضدعفونی‌کنندگی است، اما در صورت عدم تعویض لوله و یا استریل نکردن آن احتمال انتقال هپاتیت از یک بیمار به سایر افراد وجود دارد. بدلیل اینکه بعد از اتصال لوله به سوزن، لوله حاوی هوا است نه حاوی دی‌اکسید کربن، لذا پیشنهاد می‌شود که آن را جدا نگه‌داشته باشند. این را می‌توان به‌وسیله نخستین فشار بر روی کلید روی پا به دست آورد، چند ثانیه‌ای باید منتظر بود که گاز به‌طور کامل جریان یابد و در صورتی که مطمئن نباشید که می‌توان سوزن را حس نمود یا اینکه لوله در نزدیکی ناحیه شکمی مچ دست یک پزشک برای یک لحظه قرار گیرد و سپس تزریق کند.

ن ساده ترین و مناسب‌ترین راه حل می‌باشد، با این حال، باوجود ضرری که برای بیمار دارد بدلیل اینکه وی احساس می‌کند که گاز همراه با درد ناشی از سوراخ سوزن است بدون اینکه هیچ‌گونه آمادگی را به یکباره داشته باشد. احتمال دیگر این است که ( به صورت دستی مشکل است و ممکن است که دستیابی برای پزشکان مرد آسان‌تر باشد بدین دلیل که قدرت انگشتان آن‌ها بیشتر است،) باید منتظر بود تا جریان گاز برقرار شود و سپس با کمک شصت و انگشت نشانه لوله را به نزدیکی سوزن متصل نمود، و پس‌ازآن تزریق را انجام داد تا انگشتان آزاد شود و به جریان گاز این امکان را داد تا به داخل بافت جریان یابد.

با این حال، همانند هر گونه درمان پزشکی، موارد منع مصرف وجود دارد که پزشک باید در نظر بگیرد:

 • بیماری های قلبی عروقی حاد درمان نشده، فشار خون غیر کنترل شده
 • مشکلات تنفسی حاد
 • سندرم خونریزی، حوادث مغزی-عروقی(سکته مغزی)، ترومبوز حاد یا آمبولی ریه
 • عفونت پوست
 • دیابت کنترل نشده
 • بارداری و شیردهی (این رابطه اطلاعات زیادی در دست نیست)

روش درمان کربوکسی تراپی چگونه است ؟

دستگاه دارای یک مخزن گاز دی اکسید کربن است که توسط بخش الکترونیک ، خروجی دستگاه تنظیم میشود.سرعت و میزان گاز خروجی با توجه به محل درمان و بیماری ،توسط پزشک تنظیم می شود. گاز دی اکسید کربن از طریق یک سوزن نازک به زیر پوست تزریق می شود.در ناحیه پلک پس از تزریق گاز پلک ها متورم می شوند و طی ۱۰دقیقه بعد گاز جذب شده و ظاهر فرد طبیعی می شود.

در اسکار و ترکهای پوستی احساس کمی سوزش وجود دارد. برای درمان سلولیت و بافت چربی موضعی چون حجم گاز بیشتری تزریق می شود یک حس کشش و فشار در موضع ،بدلیل افزایش جریان خون احساس می شود. در آخر کربوکسی تراپی به تزریق پوستی و زیر پوستی گاز کربن دی اکسید گفته می شود.

با تزریق مقادیر کم دی اکسید کربن به پوست و سطح زیر پوست مانند چربی ها ، بدن جریان  اکسیژن منطقه ی تزریقی را افزایش داده میزان کلاژن سازی بیشتر می گردد.بیشترین موارد استفاده ی کربوکسی تراپی چین و چروک پوست،آفتاب سوختگی،چربی های موضعی، تیرگی های زیر چشم ،استرچ مارک ها و سلولیت می باشد.

آسانی انجام روش ، کم هزینه و ایمن بودن کربوکسی تراپی باعث مبدل شدن این درمان به یکی از موفق ترین روش ها  در حیطه ی پزشکی زیبایی شده است.لازم به ذکر است که این روش مانند تمامی روش های پزشکی نیازمند مطالعات بیشتر می باشد…

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *